Az Európai Közszolgálati Szakszervezet (EPSU) és az Európai Idősek és Nyugdíjasok Szakszervezete (FERPA) közös levélben fordult az Európai Tanácshoz és az Európai Bizottsághoz, amelyben az idősek és a gondozásukat végzők helyzetének javítását sürgették.
Agostino Siciliano (FERPA) és Jan Willem Gourdiaan (EPSU) csalódottságukat fejezték ki, hogy sem a Bizottság, sem a Tanács nem fordít kellő figyelmet arra, hogyan érintette a koronavírus-járvány az időseket, a bentlakásos otthonokban élőket, valamint az ott dolgozókat. Az idősgondozás sok tagállamban a megszorító intézkedések miatt alulfinanszírozott, erőforrás- és szakemberhiánnyal küzd. Az EU Helyreállítási Terve nem tartalmaz a bentlakásos intézményekre és az otthongondozásra fordítható külön forrásokat, és nem foglalkozik azzal, hogy a területen dolgozók - főként nők - munkája sem megbecsülve, sem megfizetve nincs tisztességesen. A helyzetet súlyosbítja, hogy a hatóságok sem fordítanak megfelelő figyelmet a legveszélyeztetettebb csoportokra, és az őket ápolókra, aminek látványos megnyilvánulása a védőfelszerelések hiánya, tragikus következménye pedig a magas mortalitás körükben. Az EPSU és a FERPA kéri az Európai Bizottságot, hogy pénzügyi javaslataiban számoljon a bentlakásos- és az otthoni gondozás támogatásával.
A levélírók Dunja Mijatović-ra, az Európa Tanács emberi jogi biztosára hivatkoznak, aki szerint vélhetőleg emberi jogi jogsértések történtek több tagállamban a járvány kezelése során, mivel a kapott jelzések alapján sérült az Emberi Jogok Európai Egyezménye 2. cikke által garantált élethez való jog, továbbá a Szociális Jogok Európai Pillérének az egészségügyi ellátáshoz és a tartós ápoláshoz-gondozáshoz való jogra vonatkozó alapelve. Az EPSU és a FERPA szorgalmazza, hogy a Tanács rendelje el a gyanús esetek kivizsgálását. A vizsgálatok eredménye alapján olyan intézkedéseket kell hozni, amelyek elejét veszik az újabb lehetséges jogsértéseknek a második hullámban.
Az Európai Bizottság nevében Dubravka Šuica alelnök válaszolt a szociális partnerek megkeresésére. Az alelnök egyetértett azzal, hogy a bajok nem most kezdődtek, és tárgyalni szükséges az ellátórendszerek modernizálásáról annak érdekében, hogy azok jobban megfeleljenek a hosszú távú ápolási igényeknek és megbirkózzanak az egészségügyi válsághelyzetekkel. Megerősítette a Bizottság elköteleződését a Szociális Jogok Európai Pillére alapelveinek érvényesítése mellett, aminek érdekében most készítik elő a 2021 elején induló Akció Tervet.
A Bizottság előterjesztett egy 1 824,3 Mrd euró összegű átfogó helyreállítási csomagot, amelyet az EU vezetői júliusban elfogadtak. A keret nagy részét azokra a helyekre koncentrálják, ahol a járványhelyzet okozta krízis hatása a legsúlyosabb és a szükségletek a legégetőbbek.
Üzenjen nekünk