Demokrata párti utódlási esélyek
Biden visszalépésével elvben nyílt lett a verseny a potenciális demokrata elnökjelöltek között a párt augusztusi elnökjelölő konvencióján. Ez annak ellenére így van, hogy meglehetősen lejt a pálya: Biden maga egyúttal világossá tette, hogy alelnöke, Kamala Harris jelölését támogatja, és pillanatnyilag neki van a legnagyobb esélye a jelölés elnyerésére. Az elnök újrázásától történt visszalépésével viszont az is megmutatkozott, hogy a demokratáknak figyelemre méltóan sok alkalmasnak tűnő ember áll rendelkezésére. Sok pótjátékosnak eddig egyszerűen nem nyílt lehetősége a bizonyításra. bár esélyeik csökkenőek, nem érdektelen számba venni a személyeket, hiszen közülük kerülhet ki az alelnökjelölt is, és valamennyien ígéretes karrier előtt állnak a pártban.
A fő esélyes az utódlásra a demokrata listán Kamala Harris. Négy éve áll reflektorfényben, de a volt kaliforniai igazságügyi miniszter eddig nemigen bizonyított. A munkatársai rossz vezetői stílusra panaszkodtak, és a nyilvánosság előtt nem mutatott fel semmiféle különleges karizmát. Amennyiben elnökjelöltnek választják, a kialakult meglehetősen ellentmondásos kép megváltozásához ideje sem igazán maradt novemberig, a választásig. (Ugyanakkor, mivel rövid idő van hátra az augusztusi elnökjelölő konvencióig, mégis Harris tűnik a legreálisabb és legvalószínűbb jelöltnek.) Azt viszont mindenképpen előnyére kell írnunk, hogy a mostani kampányban - még másodhegedűsként - egyre jobban belenőtt a szerepébe, ami összevetve a 2020-s kampányteljesítményével, komoly fejlődést mutat. Emellett szélesebb a legitimációja is, hiszen (egyelőre) Biden mellett szerepel a szavazócédulákon. Alighanem könnyen át tudná venni Biden jól felépített kampányszervezetét, valamint a kampányra összegyűjtött pénzeket is. (Biden visszalépése után az első 48 órában 81 millió dollár támogatást gyűjtött össze!) Indiai és jamaicai gyökerű nőként az új, kevert etnikumú Amerikát képviselné, és a Bidentől elpártolni látszó színesbőrű tömegek visszahódításában is komoly esélyei vannak. Az is lökött esélyein, hogy Joe Biden őt javasolta maga helyett elnökjelöltnek.
Pete Buttigieg 2020-ban a demokratikus előválasztásokon a felemelkedő csillag volt. Az Afganisztán-veterán előzőleg mindössze a konzervatív Indiana állam egyik kisvárosában volt polgármester, de az első három előválasztáson az első sorban keverte a lapokat. Ezután Biden kormányában közlekedési miniszter lett, és nevéhez kapcsolódik, hogy a kongresszus milliárdos infrastruktúra-beruházásokról határozott. A magánéletben a gyakorló keresztény politikus házastársa egy férfi, és ketten együtt ikreket fogadtak örökbe. Jó szónok, és erős interjúpartner, aki attól sem riad vissza, hogy nézeteit a konzervatív Fox tévének is kifejtse. (Biden visszalépésének bejelentése után Harris mellé állt.)
Gavin Newsom feltehetően a legtöbbet emlegetett demokrata párti kormányzó, amikor Biden esetleges alternatívájáról volt szó. Az ambiciózus kaliforniai az utóbbi időben nem kerülte az országos nyilvánosságot, és ennek jegyében újra és újra kereste az összecsapást Ron DeSantis konzervatív floridai kormányzóval. Kalifornia baloldali fellegvár, és a konzervatív államok megvetik. Ezért kérdés, hogy Newsom országos szinten meg tudja-e nyerni a mérsékelt szavazókat. Az 56 éves vállalkozó gyors észjárású, jó szónok, erős, reszelős hangja vezetőien szól. Megjelenése azonban kicsit túlságosan vasalt ahhoz, hogy a munkásosztályt megnyerje. (Biden bejelentése után ő is Harris mellé állt.)
Gretchen Whitmer-t, Michigan állam kormányzóját is gyakran emlegették Biden esetleges alternatívájaként. Michigan ingadozó állam, és Whitmer 2018-ban történt megválasztásával az államban a republikánusok hétéves uralmának vetett véget. Négy éve Biden egyik kedvence volt az alelnök-jelöltségre. Két éve újra megválasztották kormányzónak, és a demokraták visszaszerezték a többséget az állam parlamentjében is. Ez a teljesítmény Whitmert esélyes elnökjelöltté teszi. Nem utolsó sorban azért is, mert Michigan 2024-ben a demokraták számára döntő ingadozó állam lehet. Korábban idén már kizárta, hogy jelölteti magát az elnöki székbe 2024-ben, és a Reuters hírügynökség jelentése szerint ezt megismételte Biden bejelentése után is.
Josh Shapiro Pennsylvania állam kormányzója. Ez is ingadozó állam. Megválasztása előtt az állam legfőbb ügyésze volt. Pragmatikus politikusnak tekintik, aki meg tudja nyerni a mérsékelt szavazókat is. Mivel azonban még nem ért véget az első mandátuma, ritkábban említik esetleges elnökjelöltként, mint Newsomot, vagy Whitmert. Ugyanakkor esélyes lehet az alelnökségre. (Ő is Kamala Harris mellé állt.)
Andy Beshear kormányzó a 2022-es félidős választáson országosan a címlapokra került, mert a 46 éves politikust az egyébként konzervatív Kentucky államban újra megválasztották. Pedig Kentucky Trump-fellegvár. Beshear most a demokrata párt egyik felemelkedőben lévő csillaga. A mérsékelt politikus a saját pártján kívül is népszerű: egy minapi felmérésen a népszerűsége elérte a 65 százalékot, és ezzel a legnépszerűbb demokrata kormányzó az Egyesült Államokban.
J. B. Pritzker Illinois kormányzója, az állam a demokraták egyik fellegvára, akárcsak Kalifornia, és Newsomhoz hasonlóan Pritzker is harcos politikus, aki szívesen beszáll nemzeti vitákba is. Az éles nyelvű Pritzker azonban valószínűleg nem tudna versenyre kelni Trumppal egy tévévitában. Egyébként milliárdos, vállalkozói szempontból egyenrangú Trumppal – Pritzker édesapja a Hyatt szállodalánc egyik alapítója.
Jared Polis Colorado állam kormányzója, előtte pedig a vállaltan homoszexuális politikus a washingtoni kongresszusban foglalt helyet. A The Washington Post neves szemleírója a Demokrata Párt jövendő reménységének minősítette. Ugyan baloldali agendát visz, de kész eltérni a pártortodoxiától. Nemrég egész sor adócsökkentést írt alá. Politikai karrierje előtt internet-cégekkel mintegy 400 millió dolláros vagyont halmozott fel.
Roy Cooper Észak-Karolina állam kormányzója. A déli állam alapvetően konzervatívnak számít, de Cooper egy farmon nőtt fel, két lábbal a földön jár, és közel áll az átlagemberekhez. Édesanyja tanítónő volt, és a 67 éves politikust két éve elég kényelmes többséggel megerősítették tisztségében.
Az 53 éves Gina Marie Raimondo kereskedelmi miniszter volt kormánytagsága előtt Rhode Island első női kormányzója, és 2021 augusztusában a Politico azt írta róla, hogy ő lett az „adminisztráció egyik titkos fegyvere a Kongresszusban,” miután nagy szerepet játszott az Infrastrukturális befektetésről és munkakörülmények javításáról szóló törvényjavaslatok létrehozásában. De ő állt az amerikai chipgyártás újra felfuttatását célzó törvényjavas mögött is. Népszerű az üzleti vezetők körében is, és őt várták Biden esetleges újrázását követően Janet Yellen pénzügyminiszter utódjának. Kormányzósága idején drasztikusan megreformálta az állam igencsak leharcolt nyugdíjrendszerét.
A tizenkétgyerekes családból származó Raphael Warnock tiszteletes, Georgia, sőt az egész Dél első feketebőrű szenátora karizmatikus szónok, aki egy visszavonuló fehér republikánus után nyerte el az állam egyik szenátori székét. Már igen fiatalon megkapta az egyik atlantai templom vezető lelkészi állását, azt, amelyet egykor Martin Luther King birtokolt. Szenátorként küzd a büntető törvénykönyv reformjáért, és a szegényekre szabott Medicaid-program kiterjesztéséért. Személye biztosíték lehet részint a fekete szavazók, részint pedig a billegő – és 2020-ban csak nagyon kis többséggel megnyert - Georgia állam átállítására a Demokrata Párt oldalára.
Michelle Obama volt First Lady a „szívek elnökjelöltje”, nagyon népszerű, de Joe Biden legkevésbé valószínű utódja. A felmérések szerint ő az egyetlen demokrata nő, aki földcsuszamlásszerű győzelmet tudna aratni Donald Trump felett: a minap a megkérdezettek 50 százaléka mondta, hogy Michelle Obamára szavazna, míg Trumpra 39 százalék voksolna. Bármilyen népszerű is azonban, Obama nem akar politikus lenni, ezért eddig mindig elutasított minden tisztséget.
Dérer Miklós
Üzenjen nekünk