A magyarok szinte beleszakadnak terheikbe

A magyarok szinte beleszakadnak terheikbe

A magyar felnőtteknek saját bevallásuk szerint komoly terhekkel és állandó rohanással küzdenek a mindennapokban, ami meg is teszi a hatását: a Generali friss felmérése szerint a lakosság 51 százaléka krónikus stresszre, 23 százaléka rendszeres alvászavarokra panaszkodik, az arány a 40-50-es „szendvicsgeneráció” körében még rosszabb. A folyamatos feszültség miatt azonban a szervezetünk előbb-utóbb benyújtja a számlát.

Amintegy 2,5 milliós létszámú, szendvicsgenerációként emlegetett 40-50-éves korosztályra  több irányból nehezednek az elvárások, ami nemcsak pénzügyi ráfordítást igényel, sokkal inkább jár testi-lelki feszültséggel és állandó rohanással a rengeteg teendő. A Generali friss felmérésében arra volt kíváncsi, milyen következményekkel jár a hazai felnőtt lakosság számára a folytonos megfelelési kényszer. Nem meglepő: a magyarok szinte szó szerint beleszakadnak terheikbe - írják az eredmények alapján.

A nők stresszesebbek, a legszegényebbek és a leggazdagabbak nem alszanak jól

A reprezentatív felmérés tanúsága szerint a felnőtt lakosság egyértelműen úgy gondolja, hogy a 40-50-es korosztálynak kell megbirkóznia a legtöbb feladattal a mindennapokban, az óriási nyomást pedig ők maguk is érzik:

  • a szendvicsgeneráció tagjainak 53 százaléka számolt be rendszeres stresszről,
  • 54 százalékuk pedig gyakran szenved alvászavaroktól, ami valóban kiugró értéknek számít.
  • Az egész lakosságot tekintve a nőket érinti súlyosabban a probléma (stressz – 58 százalék, alvászavar – 62 százalék), ami egyértelműen összefüggésbe hozható a ténnyel, hogy a háztartásban és az idősgondozásban is hagyományosan nagyobb szerep és ezzel több feladat is jut a hölgyeknek.
  • A válaszokból az is kiderült, hogy az alapfokú végzettséggel rendelkező városiak, és – érdekes módon – a legkevesebb és a legtöbb megtakarítással rendelkező csoportok érezték kifejezetten a saját bőrükön a feszültséget és kialvatlanságot.

A válaszokból kiderül, hogy több magyart érint a probléma, mint azt előzetesen gondoltuk: minden 10. felnőtt állandóan azt érzi, hogy semmire sincs ideje, pláne magára és a családjára, 30 százalékuk pedig arra panaszkodik, hogy egyszerűen több feladata van, mint amennyi beleférne a napjába. A megkérdezettek ugyanakkor saját bevallásuk szerint szinte soha nem késnek, tehát minden tőlük telhetőt megtesznek, hogy megfeleljenek az elvárásoknak, közben viszont szétforgácsolják minden energiájukat

– összegez Schaub Erika, a Generali személybiztosításokért felelős igazgatósági tagja.

Jönnek a testi-lelki tünetek: a felismerés fél siker

Több millió ember érint hazánkban a feladathegyekből következő krónikus stressz, az, hogy sosem érnek a feladatok végére, a következményektől pedig senki sem menekülhet.

Szakértők felhívják a figyelmet: érdemes megelőzni a bajt, és bármennyire sürgetőek is kötelezettségeink, tudatosan időt kell szakítanunk magunkra, pláne akkor, ha mi is a szendvicsgeneráció tagjai közé tartozunk.

Mit tehetünk?

A rendszeres, akár csupán napi 15 perces testmozgás, az egészséges táplálkozás, néhány egyszerűbb légzőgyakorlat, valamint a folyamatos magnéziumpótlás sokat lendíthet az általános testi-lelki állapotunkon. Legfontosabb, hogy képesek legyünk elengedni és megosztani a teendők egy részét. Megtaníthatjuk a nagyit az internetes bevásárlásra, az iskolai ünnepség előkészületeinél pedig más szülőkkel közösen is vállalhatjuk a feladatokat - javasolják a felmérés készítői. További tippek itt olvashatók.

Forrás: napi.hu

Üzenjen nekünk

Close