A Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF), az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT) és a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) követeli, hogy a kormány haladéktalanul vonja vissza az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényt és kezdjen egyeztetéseket az érintettek bevonásával - közölték a szakszervezetek csütörtökön az MTI-vel.
A közlemény szerint a szakszervezeti szövetségek tiltakoznak a már kihirdetés előtt álló törvény beterjesztésének módja és annak tartalma miatt.
A konföderációk nehezményezik, hogy a kormány egy teljes munkavállalói csoportot vesz ki a közalkalmazotti szférából és alkot egy új jogállási törvényt számukra úgy, hogy erről nem történt előzetes társadalmi párbeszéd, és a szakszervezeteknek mindössze négy órát biztosított a tervezet megismerésére, véleményezésére.
Álláspontjuk szerint a törvényben a szakszervezeti és munkavállalói jogok elleni durva támadások vannak elrejtve. Elfogadhatatlannak tartják, hogy az új jogszabály kimondja: kollektív szerződés nem köthető a törvény hatálya alá tartozó egészségügyi szolgáltatónál, továbbá, hogy a munkáltató személye helyett a kormány jogkörébe sorolja a sztrájktárgyalásokat.
A közleményben hangsúlyozták, hogy az orvosok bérének emelésével egyetértenek és támogatják, ám álláspontjuk szerint azt ki kell terjeszteni az egészségügyi, és az egészségügyben dolgozók teljes körére.
Forrás: atv.hu/MTI