Dérer Miklós: Orbán Viktor „inga diplomáciája” és a nyugati sajtó

Dérer Miklós: Orbán Viktor „inga diplomáciája” és a nyugati sajtó

 

Reuters

 Orbán még alig egy hete vette át a soros elnökséget, de már a harmadik meglepő látogatást teszi, a kijevi és moszkvai „békemisszió” után ezúttal Pekingben. A jobboldali politikus fontos kereskedelmi és beruházási partner Kína számára, ellentétben más európai kormányokkal, amelyek nem szeretnének továbbra is erősen függeni a világ második legnagyobb gazdaságától.

Az ukrajnai és oroszországi utazás erős rosszallást váltott ki az EU részéről. A kínai tárgyalás ugyanakkor közvetlenül megelőzi a NATO-csúcsot, ahol szó lesz az ukránoknak nyújtandó további katonai segítségről.

Pekingbe egyébként elkísérte Szijjártó Péter (így érthető, hogy a külügyminiszter miért mondta le az utolsó pillanatban és váratlanul a június hetedikére tervezett budapesti egyeztetést a német diplomácia vezetőjével– A szerk.)

https://www.reuters.com/world/china/hungary-pm-orban-arrives-beijing-talks-with-chinese-president-xi-2024-07-07/

 

 Deutsche Welle

 Orbán Viktor váratlanul lemondta Annalena Baerbock német külügyminiszter hétfőre tervezett budapesti látogatását. Ezt a magyar fél „technikai okokkal” indokolta, de kérdés, valóban ez-e az ok - írta a sok nyelven sugárzó német közszolgálati műsorszóró. Bearbock Szijjártó Péter külügyminiszterrel tárgyalt volna, és a jelen ismeretek szerint a találkozót később megtartják.

A német fél sajnálkozásának adott hangot. „Egy komoly és őszinte személyes megbeszélés nagyon is fontos lett volna, különös tekintettel Orbán Viktor váratlan, és senkivel nem egyeztetett moszkvai útjára” – mutatott rá a német külügyminisztérium. A magyar fél váratlan időpont-egyeztetési problémára hivatkozott, és a találkozó minél közelebbi időpontra halasztását kérte.

A cikk hozzátette: a német politikusok Orbán Viktor politikája miatt jó ideje kerülik Budapestet.

(A hírt szinte minden német sajtóorgánum közölte, de a nemzetközi sajtóban is érdeklődést keltett. A szerk.)

https://www.dw.com/de/ungarn-sagt-baerbock-besuch-in-budapest-kurzfristig-ab/a-69583035

 

Euronews

Lehet, hogy Le Pen pártja ma, hétfőn csatlakozik az Orbán-féle szélsőjobbos hazafiakhoz az Európai Parlamentben, bár a pártvezető a döntéssel meg akarta várni a francia választás végeredményét. Ha csatlakozik Le Pen pártja, akkor a harmadik legnagyobb erő jöhet létre Strasbourgban, összesen 86 képviselővel.

A közös cél: a családi értékek hirdetése, a migráció visszaszorítása és Ukrajna segélyezésének leállítása.

https://www.euronews.com/my-europe/2024/07/07/will-frances-marine-le-pen-join-orbans-far-right-european-group

 

Deutsche Welle

Orbán Viktor békemissziónak tüntette fel moszkvai útját, de a dolog rejtélyes: elszigeteli Magyarországot, és csak árt az országnak – mutatott rá Keno Verseck Kelet-Európára, és ezen belül Magyarországra és Romániára szakosodott tekintélyes újságíró.

Még nemrég is úgy tűnt, hogy vége azoknak az időknek, amikor Orbán még folyton felháborodást váltott ki az Európa-politikában: az EU-ban és a NATO-ban egyre inkább az idegesítő zavarkeltő szerepébe szorult, akit megtűrnek, mert klubtag, de akit szükség esetén megkerülnek. Most azonban Orbán újra akkora felháborodást váltott ki pénteki moszkvai útjával, mint már rég nem. Orbán saját közlése szerint az út célja az volt, hogy Moszkva és Kijev között béketárgyalásokat mozdítson elő, de Putyin – aki ellen nemzetközi elfogadó parancs van érvényben háborús bűnök miatt – csak előző nap közölte, hogy jelenleg semmiféle béketárgyalásba nem egyezik bele.

Legutóbb EU-tagállam kormányfőjeként az osztrák kancellár járt Putyinnál 2022 tavaszán, hogy a béke lehetőségeiről tájékozódjon. Most azonban más a helyzet: Ausztria egyrészt nem NATO-tag, másrészt Magyarország néhány napja az EU soros elnöke, és Orbán csak néhány nappal a NATO-csúcs előtt ment Moszkvába, miközben továbbra is szoros kapcsolatokat ápol Putyinnal.

Nem világos, tájékoztatott-e bárkit az út tervéről, mindenesetre Ukrajna és az EU az utolsó pillanatig nem tudott róla. A NATO és az EU vezetése egybehangzóan hangsúlyozta, hogy Orbánnak nincs mandátuma tárgyalásokra.

A szerző idézte Rácz András független politológust, aki szerint nehéz ésszerű magyarázatot találni a látogatásra, a kétoldalú kapcsolatok nem adnak okot rá, de lehetőséget adott Putyinnak a nemzetközi szereplésre. „A mostani moszkvai látogatásra két lehetséges magyarázat kínálkozik: Orbán megőrült, vagy meggyőződése, hogy Ukrajna elveszti a háborút, és idejében a győztes oldalára akar állni” – mondta Rácz.

Orbán Viktor egyébként sem hagy ki egyetlen alkalmat sem, hogy jelezze az orosz elnöknek a barátságát – írta a szerző, és sorolta az ukrajnai háborúval kapcsolatban elhangzott orbáni kijelentéseket, valamint azt, hogy hogyan akadályozza az EU-ban Ukrajna segítését és a Moszkva elleni szankciókat.

Verseck szerint nem tudni, mit akar Orbán. Külpolitikáját magyar érdekekkel indokolja, de az orosz kapcsolat anyagilag mindeddig nem fizetődött ki. Magyarország ugyan továbbra is vásárol orosz gázt, de nem kedvező áron, a paksi nukleáris együttműködés is igen költséges az ország számára, és orosz befektetések pedig nemigen vannak.

Orbán Ukrajna-ellenes politikájára sincs ésszerű magyarázat, hacsak az nem, hogy meg akarja szerezni Moszkva jóindulatát.

Orbán Viktor ezzel a külpolitikával egyre inkább elszigetelte Magyarországot. Már a korábbi szövetségesei sem akarnak vele közösködni, mint Giorgia Meloni, vagy Marine Le Pen, de úgy tűnik, Orbánt ez nem zavarja.

(Marine Le Pen pártja 30 képviselőjével közben mégis belépett a főleg Orbán gründolta európai parlamenti csoportba, a Hazafiak Európáért frakcióba – a szerk.)

https://www.dw.com/de/orban-in-russland-was-will-der-ungarische-premier/a-69575320

 

ZDF

Orbán számára ez a „békemisszió” nagy médiafelhajtás, de aligha vethet véget a háborúnak. Ugyanakkor jól szolgálja Orbán narratíváját, amely szerint el kell kezdeni tárgyalni.

Pedig Orbán elég okos ahhoz, hogy tudja: a kicsi Magyarország nem lehet a nagy békehozó, még akkor sem, ha az EU soros elnökség képviselőjeként lép fel. Ugyanis Putyinnal egyhamar nem lehet igazságos békét kötni. Ezért a látogatás jelzés az EU-nak, és haza, Magyarországnak: Orbánnak otthon sikerre van szüksége, mert egy új ellenzéki mozgalom nyomása alatt áll.  Az EU-nak Orbán a látogatással megmutatta, hogy számára a Moszkvával való kapcsolat ápolása fontosabb, mint a bizalmon alapuló együttműködés az uniós partnerekkel.

Putyin számára nagyon jól jött ez a látogatás. Egyrészt külpolitikai téren profitál Orbán moszkvai megjelenéséből: alighanem tetszik neki, hogy az EU soros elnöke felkereste anélkül, hogy az Unióval egyeztetett volna, és ez újabb repedéseket okoz az EU amúgy sem szilárd egységében. Másrészt ezzel Putyin megerősíti azt a narratívát, amely szerint kész tárgyalásokra, és érdekelt a konfliktus megoldásában. Ennek is a Nyugat egységének aláásása a célja.

Putyin harmadsorban a látogatást a belpolitikájában is fel tudja használni, amennyiben a valóságosnál kevésbé elszigeteltnek mutathatja magát.

Az EU-ban nagy felháborodással fogadták az utazást, olyannyira, hogy egy szóvivő közölte: kérdésessé vált az EU Bizottságának hagyományos látogatása az soros elnökséget átvevő országban.

Brüsszelnek Orbán azt üzeni látogatásával, hogy a soros elnökséget is arra fogja kihasználni, hogy kitáncoljon a sorból. Mindenesetre közvetítőnek állítja be magát annak ellenére, hogy ehhez nyilvánvalóan nincs sem elég hatalma, sem felhatalmazása, sem elegendő befolyása Moszkvában, de mégis nyugtalanságot kelt vele Brüsszelben és Kijevben.

https://www.zdf.de/nachrichten/politik/ausland/orban-treffen-putin-moskau-eu-100.html

 

Le  Monde

Nagy dühöt váltott ki az EU-ban Orbán moszkvai „békeküldetése”.

A magyar vezető úgy ment el az orosz fővárosba, hogy előtte nem egyeztetett az európai vezetőkkel. Az érkezéskor bizakodott, de ez megváltozott a háromórás tárgyalás végére. A Kreml álláspontja ugyanis elfogadhatatlan mind Kijev, mind az Unió számára. A magyar kormányfő amúgy igen közel áll Putyinhoz, a háború kezdete óta már többször járt az orosz fővárosban. De a mostani látogatás heves vihart kavart.

Lehet, hogy a provokáció Orbán védjegye, de különösen sokkoló volt, hogy két nappal a Zelenszkijjel tartott találkozó után ült le az orosz elnökkel. Álláspontja teljesen eltér attól, amit a 26-ok gondolnak a válságról. Megtöri az egységet. Még ennél is rosszabb, hogy a moszkvai propaganda azonnal lecsapott és Putyin Brüsszel megbízottjaként üdvözölte a vendéget.

Bár egyfolytában megy a rizsa, hogy így a béke meg úgy a béke, Budapesten egyetlen illetékes sem képes vázolni, hogy a magyar fél mit ért béketeremtés alatt. A jelenlegi frontvonal nem okvetlenül esik egybe a jövőbeli határral – közölte egy névtelenséget kérő bennfentes.

(A cikk csak előfizetőknek olvasható.)

https://www.lemonde.fr/international/article/2024/07/05/viktor-orban-en-mission-de-paix-surprise-a-moscou_6247258_3210.html

 

Financial Times

A magyar uniós elnökség felett mostantól kezdve mindig ott lebeg a dilemma, hogy Orbán a maga nevében vagy az EU képviseletében beszél-e – mondta egy brüsszeli diplomata, miután óriási felzúdulást váltott ki a kormányfő moszkvai tárgyalása,  miután a politikus nyilvánvalóan békemisszióra igyekszik kihasználni a félévre szóló megbízatást.

Az úttól Ukrajna is elhatárolódott, mondván, hogy nem tart igényt a magyar miniszterelnök ilyesfajta szolgálataira,

Brüsszel közben azt mondja, hogy mivel rekordszinten vannak a földrészen a gáztartalékok, a tagállamok könnyedén átvészelik a következő telet. A keleti fővárosok azonban nem ennyire bizakodóak. Egy jól értesült forrás arra figyelmeztetett, hogy még lehetnek a bajok, még kritikusra is fordulhat a helyzet, ha kemény lesz a hideg évszak és megélénkül az ázsiai kereslet.

(A cikk csak előfizetőknek olvasható.)

https://www.ft.com/content/c11b7198-8881-4713-b077-32b9b5f98626

 

Die Welt

A magyar kormány saját szakállára aláássa az EU Ukrajna-stratégiáját.

A moszkvai út, amelyet semmiféle egyeztetés nem előzött meg a szövetségesekkel, hatalmas felháborodást keltett az EU-ban. Megint csak azt támasztja alá, milyen egyenetlenségek vannak a közösségen belül, ráadásul ez igen rosszkor történik. Orbán Putyin kezére játszik.

Brüsszel kihívásnak veszi, hogy Orbán soros elnökként Putyinnal mutatkozik. De hát a jobboldali populista politikus a jelek szerint ingadiplomáciával (shuttle diplomacy) kísérletezik, Európa intézményes érzékenysége nem érdekli. Az sem zavarja, hogy törekvése megfelel a Kreml kívánságának, vagyis, hogy bebetonozzák a jelenlegi frontvonalakat.

Putyin örül mindennek, ami megkérdőjelezi Ukrajna katonai támogatását és közelebb visz ahhoz, hogy a Nyugat eltűrje az orosz megszállást. Moszkva offenzívája közben elakadt, ezért jól jönne a tűzszünet, mert az csökkentené a hadi kiadásokat. De cserébe olyan feltételeket támaszt, amelyek elfogadása a kapitulációval lenne egyenlő. Ezt pedig kérdésessé teszi az egész orbáni látogatás értelmét.

Úgy tűnik: a magyar vezető érzi a nyugati közhangulatot. Egy felmérés szerint sok országban támogatják a fegyvernyugvást, függetlenül attól, hogy az a Kreml érdekeinek felelne meg.  De az is erősen bizonytalan, hogy Orbán megbízható partnerként járhat-e el a nyugati partnerek és Ukrajna szemszögéből – mutatott rá a jobboldali konzervatív német lap.

(A cikk csak előfizetőknek olvasható.)

https://www.welt.de/politik/ausland/plus252364488/Orban-in-Moskau-In-Eigenregie-unterwandert-Ungarns-Ministerpraesident-die-Strategie-der-EU.html

 

Süddeutsche Zeitung

Brüsszelből nézve Orbán nem egyszerűen hideg zuhanyt zúdított a többiekre, hanem egyenesen a középső ujját mutatta nekik.

Ugyanakkor Putyin arckifejezése feszültnek tűnt, nevetése nem volt őszinte, a kamerának szólt. Egy meleg fogadtatás nem ilyen szokott lenni a Kremlben. Ellenben a vendéglátó üdvözlő szavait nyugodtan lehetett úgy venni, hogy az oldalvágás az EU-nak címezve.

A Kreml szerint a kétoldalú egyeztetést a magyarok kezdeményezték, vagyis az elnökség diplomáciai katasztrófával indult. A kormányfő kettős játékot űz: egyrészt tisztességes közvetítő kíván lenni, másrészt viszont nagyon is nyomja a saját programját.

Orbán olyan fotót küldött a moszkvai repülőtérről, amelyen rajta volt az elnökségi logó. Tudatosan provokált ily módon, ami nagyon is tetszett a Kremlnek, mert neki minden jó, ami megbontja az európai egységet Ukrajna ügyében. A miniszterelnöknek természetesen senki sem tilthatja meg, hogy elzarándokoljon az orosz fővárosba. de egy uniós diplomata szerint az út az egész elnökséget beárnyékolja.

Ide tartozik, hogy régi jó szokás szerint első ülését a Bizottság általában a soros elnök országában tartja, ily módon igyekezve reklámot csapni a féléves elnöki funkciónak. Ám ez az eshetőség most szóba sem került, hivatalosan időpont egyeztetési gondok miatt. Brüsszelben arra hivatkoznak, hogy mivel meg nem hirdették meg a kihelyezett tanácskozást, ezért le sem lehet mondani.

Mindazonáltal azért ennél nagyobb szakadék aligha képzelhető el a két fél között.

(A cikk csak előfizetőknek olvasható.)

https://www.sueddeutsche.de/politik/orban-eu-putin-moskau-lux.Mh3Hn8m4rzQEkwZvZv6sSc

 

Le Figaro

Az európaiak azzal áltatták magukat, hogy képesek korlátozni a magyar elnökség által okozható károkat, de most ízelítőt kaptak abból, hogy mi vár rájuk.

Az orbáni út reakciója: felelőtlen és illojális a többiekkel szemben. Kiderült, hogy a megelőző intézkedések semmire sem jók. Orbán újabb pofont vitt be a többieknek azzal, hogy tanácskozott Putyinnal.

Mivel nem sikerült rávenni, hogy kapcsoljon hátramenetbe, egyesek most azt hangoztatják, hogy nem volt semmiféle megbízatása, sem az EU-tól, sem a NATO-tól. Így csak a saját nevében vállalkozhatott a „békemisszióra”. Ezzel együtt a gesztus olyan provokációnak számít, amely túlment minden határon.

Camille Grand, az Európai Külkapcsolati Tanács szakértője és a NATO volt főtitkárhelyettese szerint a provokációnak nem lesz következménye a héten zajló washingtoni NATO csúcson. Orbán ugyanis már csak Orbán, azzal együtt, hogy igencsak problémás volt az időzítés – Kijev után, az Észak-Atlanti Szövetség jubileumi találkozója előtt.

Látnivaló, hogy a politikus ki fogja használni a soros elnökség nyújtotta fórumot, mert célba akarja juttatni az üzeneteit, noha semlegesnek kellene lennie.

(A cikk csak előfizetőknek olvasható.)

https://www.lefigaro.fr/international/irresponsable-et-deloyal-en-mission-de-paix-en-russie-viktor-orban-suscite-l-indignation-en-europe-20240705

 

Süddeutsche Zeitung

A moszkvai látogatással Orbán tudatosan sípcsonton rúgta a szövetségeseit, egyértelműen sérti az EU politikáját, de túl nagy jelentőséget nem kell tulajdonítani az egész ügynek – fejtette ki Hubert Wetzel brüsszeli kommentárjában.

A szerző úgy látja, hogy a fejleményekre nagyjából kétféleképpen lehet reagálni: vagy felháborodással, vagy maró gúnnyal. A magyar kormányfő ugyanis pontosan tisztában van vele, hogy nem volt mandátuma a Kremlben a háború és béke kérdését taglalni, illetve legfeljebb annyira, mint egy sintérnek a szülővárosában, Fehérváron. Ezt még ő sem vitatja.

Ezért, ha most valaki dühöng és olyan eleve lehetetlen büntetést követel, hogy például vegyék el a magyar kormánytól a soros elnökséget, az leginkább Putyinnak jó. Mert neki hasznos minden ék, amit beverhet az Unióba. Utóbbi egyébként igen határozottan szembe száll vele – nem ritkán Orbán beleegyezésével.

Ezért tanácsos volna esetleg egy harmadik reakció:  A magyar miniszterelnök az orosz fővárosban? Na, és?

(A cikk csak előfizetőknek olvasható.)

https://www.sueddeutsche.de/meinung/viktor-orban-wladimir-putin-eu-kommentar-lux.WhpksdFWNeoZKb9tH9wVAU

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung

Orbán ne üsse bele az orrát az EU nevében az ukrajnai válság kérdésébe – hangsúlyozta Nikolas Busse, a német konzervatív lap felelős külpolitikai szerkesztője.

Rámutatott: ameddig a többiek igen megbízhatóan felhúzzák magukat a provokáción, addig Orbán folytatni fogja kisded játékait. Ő maga a háború nyerteseihez tartozik, mert kiélheti az ellenzéki szerepét. De arra azért ügyel, hogy soha ne lőjön túl a célon, miközben próbál homokot szórni az EU gépezetébe. Ellenben kihasznál minden lehetőséget, hogy nyilvánosan bemutassa: egészen mást gondol a dolgokról, mint a legtöbb tagország.

Éppen ezt tette a moszkvai úttal is. Putyin azonban úgy tárgyalt vele, mint bárki más, aki fel tudja mérni Orbán tényleges súlyát a földrészen, vagyis, hogy igazából nem oszt és nem szoroz, amit mond és csinál. Országa ugyanakkor felettébb elszigetelődött az EU-ban és a NATO-ban.

Nem kell azonban mindenért pattogni, mert olyan benyomás keletkezik, amely megint csak Putyinnak kedvez.

(A cikk csak előfizetőknek olvasható.)

https://www.faz.net/aktuell/politik/ukraine/viktor-orban-bei-wladimir-putin-zu-besuch-nicht-fuer-eu-aussenpolitik-zustaendig-19837240.html

 

Cikkek Orbán moszkvai látogatásáról az út előtt

https://www.msn.com/en-za/news/other/putin-supports-trump-s-proposals-to-end-war-eu-warns-hungary-s-orb%C3%A1n-not-to-visit-russia/ar-BB1pqR3p?item=flightsprg-tipsubsc-v1a?season//

https://de.euronews.com/2024/07/05/berichte-uber-moskau-besuch-von-viktor-orban-sorgen-fur-arger-in-brussel

https://www.tagesspiegel.de/internationales/brisante-reise-orban-provoziert-eu-partner-mit-reise-zu-putin-11966219.html

https://www.polskieradio.pl/400/7764/Artykul/3399592,regierungschef-tusk-zu-orbans-besuch-in-moskau-die-frage-ist-in-wessen-h%C3%A4nden-sich-dieses-werkzeug-befindet

https://www.france24.com/en/europe/20240705-hungary-s-orban-arrives-in-moscow-on-peace-mission-without-eu-mandate

https://www.france24.com/en/europe/20240705-hungary-s-orban-arrives-in-moscow-on-peace-mission-without-eu-mandate

https://www.euronews.com/2024/07/05/viktor-orbans-surprise-visit-to-moscow-sparks-dismay-and-anger-in-brussels

https://www.eunews.it/en/2024/07/05/orban-in-moscow-european-commissions-ire-eu-visit-to-hungary-in-doubt/

 

A Politico összegezte a moszkvai úttal kapcsolatos állásfoglalásokat:

https://www.politico.eu/article/viktor-orban-hungary-council-of-the-eu-presidency-vladimir-putin-russia-volodymyr-zelenskyy-ukraine/

 

TVP / Reuters

Volodimir Zelenszkij szerint Magyarország nincs abban a helyzetben, hogy közvetítsen Kijev és Moszkva között a háború kérdésében, mert erre a feladatra csak világhatalom alkalmas, mint az Egyesült Államok, Kína vagy az Európai Unió – adta hírül a lengyel közszolgálati televízió a Reuters hírügynökség alapján.

Az ukrán elnök varsói látogatásán tartott sajtóértekezletén kifejtette: csak nagyon erős gazdaságok, vagy az orosznál jóval erősebb fegyveres erőkkel rendelkező ország, vagy az EU egésze alkalmas a közvetítésre. Leszögezte: Orbán Putyinnal folytatott megbeszélését nem egyeztette Kijevvel. Ha Putyin beszél is némely állammal, ez nem jelenti azt, hogy véget akar vetni a háborúnak.Zelenszkij mind ehhez hozzátette: Kijev továbbra is nyitott más országok javaslataira, hogy hogyan lehetne alakítani a béke útját, de ezeknek meg kell felelnie az ukrán elképzelésnek.

https://tvpworld.com/79195778/hungarys-pm-should-not-mediate-between-russia-and-ukraine-says-ukrainian-president

 

Süddeutsche Zeitung

Magyarországot akár a soros elnökség megvonása is fenyegetheti Orbán Viktor moszkvai és pekingi „békemissziója” miatt? – tette fel a kérdést a legnagyobb német liberális lap, azzal, hogy legalábbis ezt is fel akarják többen hozni a tagállamok nagyköveteinek szerdai tanácskozásán, ahol a magyar nagykövetet igen éles bírálat várja a miniszterelnök egyeztetés nélküli útjai miatt.

A lap diplomáciai körökből szerzett értesülései szerint a nagykövetek menetrendszerű találkozóján szó lesz Orbán utazásairól, „ami lehetőség Magyarország számára, hogy beszámoljon, a többieknek pedig arra, hogy megmondják a véleményüket”.  

Megfigyelők lehetségesnek tartják, hogy legalábbis néhány kormány felveti majd a lehetőséget, hogy vonják meg a soros elnökséget, amelyet Magyarország alig egy hete foglalt el. „Ez ugyan pillanatnyilag még nem reális forgatókönyv, de Budapest bízvást tekintheti figyelmeztető lövésnek” – mondták diplomaták.

Ami a kijevi, moszkvai és pekingi útját illeti – amelyen állítólag a béketárgyalások esélyeit akarta kipuhatolni -, ezeket Orbán nem csak nem egyeztette az uniós partnerekkel, hanem szándékosan titokban tartotta. Egy diplomata azt mondta a lapnak: Oránnak az útjain tett egyes kijelentései kifejezetten ellentétben állnak az EU döntéseivel.

Orbán Viktor viszont elfogadta, hogy olyan benyomás keletkezik, hogy nem csupán országa kormányfőjeként, hanem az EU soros elnökeként volt jelen. A szerepeknek ez a keverése – amelyet Orbán a többi 26 tagállam kormányainak írt levelében tagadott -, sok tagállamot nagyon feldühített. Ezért mintegy 15-20 uniós nagykövet szerdán nagyon világosan közölni akarja a magyar kollégával: „Elfogadhatatlan, hogy Orbán szándékosan elmaszatolja a vonalat aközött, hogy egy tagállamot, vagy a soros elnökséget képviseli”.

Emellett azt is „fatális jelzésnek” minősítették a diplomaták, hogy Orbán először a háborút kezdeményező Putyinhoz, majd annak legfontosabb szövetségeséhez, Hszi Csin-pinghez ment el, és csak azután következnek a NATO-partnerek az e héten esedékes washingtoni csúcson.

https://www.sueddeutsche.de/politik/eu-viktor-orban-eu-ratspraesidentschaft-ungarn-russland-china-eu-botschafter-ukraine-lux.2aGT8oYfxe1AtE6HhhxA9G

 

Euronews

Orbán politikai gondolkodásmódját a posztkommunizmus alakítja – idézte Hegedűs Dánielt (German Marshall Fund) a műsorszóró.

Hegedűs rámutatott: „Az már a vég, amikor valaki már nem vesz komolyan egy birodalmat, vagy egy szövetséget, hanem kineveti azt. Amit most látunk: Orbán stratégiai kampányt folytat, hogy nevetségessé tegye az EU-t, és megmutassa, hogy ő megteheti ezeket a nem egyeztetett lépéseket, amelyek egyértelműen sértik az EU közösen elfogadott álláspontjait, és nem kell tartania negatív következményektől. Orbán ugyanis tudja, hogy hogy ezzel tágítja a majdani mozgásterét és politikai autonómiáját, és emellett fontos partnereknél súlyosan aláássa az EU külpolitikájának érzékelését”.  

A magyar kormányfő azt állítja, hogy ő az egyetlen európai kormányfő, aki beszélni tud Putyinnal, de Hegedűs igencsak szkeptikus azt illetően, hogy Orbán Viktor bármit is hozzá tud-e tenni egy ukrán-orosz békefolyamathoz.  „Orbán Viktor az egyetlen európai kormányfő, aki hajlandó beszélni Putyinnal. Ezzel sérti az Unió közösen felállított alapelvét, amely szerint nincs tárgyalás Ukrajna jövőjéről Kijev közvetlen részvétele nélkül. És nem arról van szó, hogy Orbán tud beszélni Putyinnal, hanem arról, hogy hajlandó beszélni vele” – mondta.

Hegedűs Dániel az ilyen utazó diplomáciában nem lát pozitív hozzájárulást a háború problémájának megoldásához, mert ahhoz minden fél részételére lenne szükség.

Az EU-nak a lap szerint módja van arra, hogy reagáljon Orbán Viktor provokációira. Elképzelhető például a soros elnökség lerövidítése. A kérdés az, hogy készen állnak-e erre a tagállamok. Mindenesetre a nagykövetek szerdai ülésén közös nyilatkozatot szeretnének kiadni.

https://de.nachrichten.yahoo.com/orb%C3%A1ns-reisen-hilfreich-provokation-204052421.html

 

Der Spiegel

Igazán rosszul indult a magyar elnökség, miután Orbán önhatalmúlag tárgyalt Moszkvában és Pekingben – így értékelte a német szociáldemokraták parlamenti frakciójának külpolitikai szóvivője, Nils Schmid

Szerint egyetlen soros elnök sem ment szembe ennyire kíméletlenül az uniós érdekekkel, és már most látszik, hogy ez a félév elvesztegetett idő a közös kül- és biztonságpolitika szempontjából. Mindezt csak tetézi, hogy az Orbán-kormány az utolsó pillanatban lemondta a német külügyminiszter budapesti útját.

A berlini külügyminisztérium szóvivője azt hangsúlyozta, hogy a német kormány úgy véli: a mindenkori soros elnöknek háttérbe kell szorítania a nemzeti érdekeit, és éppen azt nem teheti meg, hogy saját céljainak az Unió nevében igyekszik érvényt szerezni. A szabaddemokraták külpolitikusa, Ulrich Lechte kiemelte, hogy Orbán számára mindig is fontos volt az olyan autokraták barátsága, mint Putyin és Hszi, most pedig úgy akar megjelenni előttük, mint fontos szereplő. Ám soros elnökként alázattal és kötelességtudóan kellene ellátnia feladatát, ahelyett, hogy PR-produkciókkal gyengítené a közösséget.

Jürgen Hardt, az uniópártok képviselő csoportjának külpolitikai felelőse megállapította: az elnökség sajnálatos módon zűrzavarral kezdődik. A magyar fél titka marad, hogy miként szolgálja az európai vagy a nemzeti érdekeket a Putyinnal folytatott megbeszélés, illetve az, hogy lefújták Baerbock budapesti látogatását.

Reményét fejezte ki, hogy Orbán beszünteti az elnökségi munka szabotálását.

(A cikk csak előfizetőknek olvasható.)

https://www.spiegel.de/politik/deutschland/deutsche-aussenpolitiker-harsche-reaktionen-auf-mission-von-viktor-orban-in-moskau-und-peking-a-92a3e311-5f12-4186-9e9a-a4066fe291bc

 

The New York Times

Orbán ismét meglepte Európát, ezúttal azzal, hogy Pekingben tárgyalt, éppen olyan titkos előkészítés után, mint előtte Putyinnal.

Ám így alighanem csak még inkább magára zúdítja az EU haragját, hiszen tekintélyuralmi vezetőknek udvarol, szembe menve Brüsszel közös külpolitikai céljaival. Kilóg a sorból Európában és nem csupán Ukrajna ügyében, ám az úttal arra próbálta rávenni az Uniót, hogy az határolja el magát Amerikától, amellyel Magyarországnak is feszült a viszonya. A soros elnökség megnövelte az ázsióját, bár a befolyása nem sokkal nőtt. Ám Hszi a jelek szerint megkérte, hogy tegyen meg minden tőle telhetőt.

A vendég évek óta azon van, hogy visszafogja az Uniót és az csak korlátozottan bírálja Pekinget, noha Washingtonnal együtt egy sor szövetségesnek elege van Kína kereskedelmi praktikáiból. Nyugati politikusok jó ideje elhatárolták magukat Orbántól, aki ugyanakkor élvezi, hogy kihívhatja maga ellen a névleges partnereket – a nemzeti érdekek nevében. Hszi viszont a jelek szerint arra használja, hogy megmutassa: országa saját nemzetközi hálózatot épít.

https://www.nytimes.com/2024/07/07/world/asia/orban-hungary-china-xi.html?searchResultPosition=2

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung

Orbán „váratlan” látogatást tett Pekingben – egyértelmű szándékokkal.

Kínának tetszik, hogy a politikus távolságot tart Brüsszeltől és Washingtontól, továbbá, hogy nyíltan nem bírálja Putyint. Ugyanakkor a diplomáciai kezdeményezés láthatólag meglepte a kínai felet. Ezt jelzi, hogy a találkozót bejelentő közleményből kimaradt a szokásos kitétel, hogy ugyanis Kína a meghívó.

A helyszín, az állami vendégház szintén erre utal, mert ilyen vendéget általában a Tienanmen téren fogadnak. Orbán ugyanakkor nem győzte méltatni, hogy Peking mit jelent a mostani, viharos időkben a világ stabilitása szempontjából, miközben a környező államok riadtan figyelik a kínai haderők agresszív manővereit.

Hszi úgy tekinti, hogy az Unió tagállamai közül Magyarország viszonyul országához a legnagyobb jóindulattal

(A cikk csak előfizetőknek olvasható.)

https://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/viktor-orban-ueberraschend-in-china-eingetroffen-gespraeche-mit-praesident-xi-jinping-19841317.html

 

Handelsblatt

Orbán politikai nagyágyúnak állítja be magát, de valójában a saját céljai vezérlik a nemzetközi színtéren.

Bírálók gyáva és ostoba lépésnek minősítették, hogy az EU engedte neki a soros elnöki tisztség betöltését, mert csak a saját javára, és Brüsszel kárára fordítja a reflektorfényt.  Mások azonnal elhatárolták magukat, amikor kiderült, hogy mire használja a posztot.

De akkorra más késő volt, a kár már bekövetkezett. Putyin és Orbán közös fényképe bejárta a világot. Majd megismétlődött a felhajtás Pekingben, Moszkva legfőbb támogatójánál. Orbán számára nem a békéről, hanem sokkal inkább arról van szó, hogy magát kívánja a középpontba állítani és ehhez visszaél az uniós elnökséggel. Ezért most több uniós politikus azt követeli, hogy fékezzék meg. Daniel Freund német zöld EP-képviselő kijelentette, hogy „ki kell húzni a dugót a konnektorból”.

De már nem lehet visszavenni tőle a fél évre szóló megbízatást.

(A cikk csak előfizetőknek olvasható.)

https://www.handelsblatt.com/meinung/kolumnen/eu-kolumne-orban-gibt-sich-als-weltpolitiker-verfolgt-aber-eigene-ziele/100051377.html

 

Euronews

Az Európai Parlament vezetői megakadályozták, hogy Orbán Viktor a soros elnökséget átvevő tagállam kormányfőjeként az újonnan megválasztott testület előtt a szokásos módon beszédet mondjon. Az indoklás szerint nem találtak időt erre az első plenáris ülés napirendjében – közölte a műsorszóró az ügyet ismerő két forrásra hivatkozva.

Nagy múltú hagyomány, hogy a soros elnökség átvételekor az adott ország miniszterelnöke lehetőséget kap, hogy bemutassa a Parlamentnek a hat hónapra szóló terveit, és válaszoljon a képviselők kérdéseire. Az idézett források elmondták: Orbán Viktor maga jelezte a parlamentnek, hogy július 16-án, vagy 17-én tudna elmenni, hogy bemutassa a magyar elképzeléseket, amelyeknek szlogenje: „Tegyük újra naggyá Európát”. Ám az úgynevezett Elnökök Konferenciája – a napirendet meghatározó politikai csoportok vezetői -úgy foglalt állást, hogy a megadott időpontban nem tud időt biztosítani a magyar miniszterelnöknek.

Az egyik forrás hozzátette: a Parlament napirendje zsúfoltabb a szokásosnál, mert az európai választást figyelmeztetések ellenére túl későre tűzték ki.

A csütörtököt arra tartják fenn, hogy a parlament megerősítse Ursula von der Leyen újbóli megbízását, a péntek viszont Orbán Viktornak nem felelt meg. Az egyik szóvivő szerint utolsó pillanatban még születhet megoldás. Egy szóvivő azonban megerősítette: a júliusi plenáris ülést a parlament megalakulására és az EU Bizottsága elnökének megválasztására tartják fenn, bár az utóbbi még az Elnökök Konferenciájának csütörtöki jóváhagyásától függ.

Az Euronews mindezzel kapcsolatban kérdéseket tett fel a magyar kormánynak is, de nem kapott választ.

https://www.euronews.com/my-europe/2024/07/09/eu-parliament-denies-hungarys-orban-chance-to-present-council-presidency-agenda

 

Die Presse

Kezd alakot ölteni Európában a „Fékezzük meg Orbánt” művelet.

Elképzelhető, hogy elveszik tőle a soros elnökséget, amire még sosem volt példa. Bár jogászok azt mondják, hogy ezt nem lehet megcsinálni, beavatott források szerint Washingtonban jelenleg a legfelsőbb szinten vitatják meg a NATO-csúcson résztvevő uniós országok, miként lehetne megállítani Orbánt.

Sokatmondó, hogy a Versenyképességi Tanács budapesti ülésére csak négy tagállam küldte el a szakminisztert. A brüsszeli nagyköveti tanácsban igen rossz a hangulat – erősítette meg az EU központjából Oliver Grimm.

A többiek negatív hozzáállása persze aligha véletlen. Mind inkább ellenállás bontakozik ki ugyanis azzal szemben, ahogyan a nemzeti-tekintélyuralmi magyar kormány ellátja a soros elnöki teendőket, és saját politikai céljaira aknázza ki a lehetőséget.

Itt van mindjárt a moszkvai és a pekingi út, amelyet főleg a közép- és kelet-európai tagok vettek rossz néven. Sikorski lengyel külügyminiszter azon tűnődött, vajon a magyar miniszterelnök szóba hozta-e az orosz elnöknél a Kara-Murzához hasonló politikai foglyok elengedését, az uniós államokkal szembeni szabotázsakciókat, vagy az európai határ ellen intézett orosz-belarusz támadást?

Ugyanakkor nem sok megfigyelőt lepne meg, ha Orbán a washingtoni NATO-tanácskozásról elugrana nagy barátjához, Trumphoz. Netanjahunál már bejelentkezett.

Mindenesetre külpolitikai kérdésekben nem képviselheti az EU-t, amit csak tetéz, hogy egyetlen alkalmat sem hagy ki, amikor a közösség ellen uszíthat.

(A cikk csak előfizetőknek olvasható.)

https://www.diepresse.com/18652440/die-operation-stoppt-orban-nimmt-gestalt-an

 

Politico

Amióta Budapest a múlt héten átvette a soros elnökséget, úgy rohangál a világban, mint valami bekábítószerezett macska, a globális diplomácia szédítő tempójú programját vitte véghez, amelyről azt állítja, hogy az ukrajnai békét szolgálja.

Orbán hiperaktív ugrálását Európa tényleges vezetői döbbenten szemlélik, és élesen bírálják a magyar miniszterelnököt a kavarásáért.

A cikk vitriolosan írta le Orbán kijevi megjelenését és annak tálalását, majd Putyinnál, „Oroszország vérszomjas vezérénél” tett látogatását. Hiába hangsúlyozta Brüsszel, hogy Orbán nem az EU nevében lép fel, és hogy a soros elnökségnek nincs diplomáciai relevanciája, Orbán büszkén hangoztatta, hogy az EU küldötteként érkezett Moszkvába. Ott már nem hősködött annyira, mint Kijevben, és látogatásának bumeráng-hatása volt a kijevi gyermekkórház orosz bombázása – írta az amerikai portál európai kiadásában.

Idézett egy brüsszeli bennfentest, aki szerint Orbán „diplomáciai” missziója „megölte” a magyar elnökséget, mert a Putyinnal való találkozó végig be fogja azt árnyékolni. „Ezzel az elnökség véget ért, mielőtt elkezdődött volna” – mondta az illető. A kérdés az, hogy érdekli-e ez egyáltalán Orbánt, vagy a soros elnökséget arra használja fel, hogy úgy viselkedjen, ahogyan a haza hívei tekintik, nevezetesen Európa vezetőjeként.

Orbán Fidesz pártja az európai választáson éppen a leggyengébb eredményét szenvedte el, és feltűnt egy új ellenfél, aki a Fideszből vált ki, és 30 százalékot szerzett.

Orbán taktikája mindenesetre ellene fordulhat. A tagállamok uniós nagykövetei a mai szerdán vitatják meg a történteket – ez az első jele annak, hogy az EU vezetői a nyilvános elítéléstől tovább akarnak lépni a konkrét cselekedetek felé, hogy megfékezzék a magyar soros elnökséget.

Egy neve mellőzését kérő diplomata szerint nagy a feszültség, és várhatóan szó lesz erről a Külügyi Tanács július 20-ra kitűzött ülésén is, miközben Magyarország tovább akadályozza, hogy Ukrajnának anyagi támogatást nyújtson a szervezet európai fegyverek vásárlására.

Nem valószínű, hogy Brüsszelnek kedve lenne azonnal lerámolni a posztról Magyarországot Orbán globális fellépése miatt, de elemzők szerint vannak mechanizmusok arra, hogy megfosszák Orbánt az elnökségtől. A cikk Hegedűs Dánielt (German Marshall Fund) idézte, aki szerint "Akár hetek alatt is megszabadulhatnak Orbántól, ha van elég eltökéltség arra, hogy megfelelő választ adjanak „sokkolás és áhítatkeltés” diplomáciájára, amelynek célja, hogy megtrollkodja és nevetségessé tegye az Uniót”.

Az Európai Tanácsban négyötödös minősített többség szükséges a soros elnökség menetrendjének megváltoztatásához, és a következő elnökség – Lengyelország – akár hónapokkal való előrehozásához.

Orbán a maga részéről nemigen mutat jeleket arra, hogy eleget kívánna tenni Brüsszel visszafogottságot követelő felhívásainak, vagy a soros elnöksége megszüntetésére irányuló törekvéseknek, és folytatja büntető utazásait.

https://www.politico.eu/article/viktor-orban-europe-president-elections-2024-volodymyr-zelenskyy-xi-jinping-budapest/

 

Le Figaro

Orbán a NATO-csúcs előtt meglátogatta a szervezet ellenségeit.

Nyilvánvalóan megfeledkezett róla, hogy Magyarország saját bevallása szerint is kicsiny ország. Ám úgy tűnik, kihasználta a soros elnökséget, hogy ő maga politikailag fontosabbnak látszon. Az európaiak, akik valószínűleg nem tudtak előre a tervről, fel vannak háborodva, de ez édes mindegy a magyar vezetőnek.

A budapesti tudósító kifejtette: igaz, hogy Orbán szoros kapcsolatban áll mindkét keleti nagyhatalommal, bár ez a viszony igencsak aszimmetrikus. Ugyanakkor az út miatt elveszítette szövetségesei bizalmát, ezért azután nem sokan méltatják a béke nagyköveteként.

Nem tudni, Trump miként vélekedik a magyar diplomácia kezdeményezéséről, de a fia örült neki. Ezek után nem lenne meglepő, ha Orbán elzarándokolna Washingtonból Mar-a-Lagóba, hogy beszámoljon küldetéséről. Közben növelni igyekszik nemzetközi mozgásterét, illetve befolyását, túl azon, amit a Putyinhoz, Hszihez és Trumphoz fűződő viszony jelent számára.

(A cikk csak előfizetőknek olvasható.)

https://www.lefigaro.fr/international/l-un-des-derniers-pays-qui-peut-parler-avec-tout-le-monde-la-tournee-de-viktor-orban-chez-les-ennemis-de-l-otan-20240709

 

Szerkesztette: Dérer Miklós

Close