A Nemzeti Színház, a Hagyományok Háza, a Petőfi Kulturális Ügynökség, az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány, a Boldog Salamon Kör, valamint a Kaszás Attila Kulturális Hagyatékőrző Egyesület tisztelettel meghívja Önt és partnerét a Tündérkerti FORGATAG 2025 című rendezvényre.
Időpont: 2025. március 23. Vasárnap 11 órától kb. 16 óráig
Helyszín: Nemzeti Színház
Tündérkerti programok
10.00 - 14.00 Hajóorr - Gyümölcsfa oltás forgatag
11.00 - Kaszás Attila Terem - Móricz Zsigmond: Boszorkány
11.00 - Első emeleti előcsarnok - "Hal helyett hálót" – kultúra visszatanító délelőtt
14.00 - Kiállításmegnyitó – Csordás Katalin viseletkészítő népi iparművész és Szabó Árpád MMA ösztöndíjas pliszírozó népi iparművész alkotásaiból
14.30 - Kiállításmegnyitó – Verebes György festőművész alkotásaiból
15.00 - Könyvbemutató – Ambrus Lajos – Kovács Gyula - Tündérkerti Pomológia
Premier • Liliom
Az 1909-es vígszínházi ősbemutató óta Molnár Ferenc Liliom című drámáját számtalanszor állították színre. A Nemzeti Színház előadásából megtudhatjuk, hogyan viszonyul egy mai fiatal ehhez a klasszikus szöveghez. Fejes Szabolcs, a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves rendező hallgatója beszél arról, ami szerinte elavult, ami korszerű és ami örök a Liliomban.
A Liliomból született számtalan színházi előadás, 1945-ben Carousel címmel sikeres Broadway-musical készült, aminek hollywoodi filmváltozatát 1956-ban mutatták be. A rendezésre készülve elmerült a darab különböző feldolgozásaiban?
– Színházban kevés Liliom-előadást láttam, de a különböző értelmezésekről nagyon sokat elárul a díszlet, ezért sok színpadképet megnéztem. A különböző terek megmutatják, milyen világba helyezik a rendezők Liliom történetét. Meghagyják a korában a városligeti kikiáltó – vagy inkább csirkefogó – Liliom és a cselédlány, Juli szerelmét az eredeti körülmények között, aktualizálják vagy elemelik. Mivel kíváncsi voltam a különböző feldolgozásokra, megnéztem Babarczy László, Mundruczó Kornél, Bodó Viktor, ifjabb Vidnyánszky Attila és Michael Thalheimer előadásainak képeit. Sőt, nemrég Debrecenben csináltunk felolvasószínházat, és az egyik próbánkat beosztották abba a terembe, ahol Szabó K. István rendező próbálja a Liliomot, ezért láttam az ő makettjét is.
Mit árul el az ön által tervezett tér a mű értelmezéséről?
– A mi díszletünket Kondor Béla festményei ihlették. Az ő háborúról szóló képei különös és nyomasztó gépezeteket ábrázolnak, és erről jutott eszembe, hogy Liliom életének képeit is egy nagy életgépezetbe kell összegyúrni, ami ez a körhinta. Ez a gépezet folyamatosan pörög: egyszerre városligeti körhinta, otthon, vasúti töltés és a mennybéli szín. Ez utóbbi nem válik le a reális világunkról, hanem folyton velünk van.
A teljes interjú itt olvasható: https://nemzetiszinhaz.hu/magazin/2025/03/egy-fiubol-hogy-lesz-ferfi-fejes-szabolcs-rendezo-a-liliomrol
María de Buenos Aires
debreceni Csokonai Nemzeti Színház előadása
Astor Piazzolla argentin zeneszerző ma már klasszikusnak számító María De Buenos Aires című tangó-operájában a címszereplő, María nemcsak városa, Buenos Aires lelke, hanem maga a megszemélyesített tangó. Egy lány, aki éjszaka él, hiszen az argentin szív csak akkor nyílik meg igazán, amikor éjjelenként a tangót táncolják. A tánc iránti szenvedélye lesz egyben végzete is: prostituálttá válik, szerelmes lesz, ám tolvajok és futtatók markába kerül és meggyilkolják. A második részben már csak a szellemét látjuk lebegni a Poklot megtestesítő városban. Ám az argentin mitológia koboldszerű figurája, El Duende segítségével feloldozást nyer. Újjászületése és szülővé válása azonban hiábavaló, mert a lányra továbbra is ez a mondat illik leginkább: „olyan napon született, amikor Isten részeg volt”. Ezt a sejtelmes kijelentést támasztja alá az a zenei világ is, amely zseniálisan ötvözi a klasszikus zenét a jazzel és a tradicionális tangóval, a feszes ritmusokra épülő muzsikát a disszonáns szólamokkal. András Lóránt rendezése mindezt a Horacio Ferrer szövegében rejlő, az egyes szereplőkre vonatkozó szimbolikus tartalmak érzékeltetésével is gazdagítja.
Időpontok
2025. március 22. 19:00
SLAVA’S SNOWSHOW (8+)
Szlava Polunyin előadása a G.A.A.P. Ltd szervezésében
„… EGY NAP ARRA ÉBREDTEM, hogy olyan előadást akarok létrehozni, amely visszavezet bennünket a gyermeki álmokhoz. Egy előadást, amely a színházba érkező embereket segíti abban, hogy kiszabaduljanak a felnőttlét béklyójából, és újra megleljék magukban azt a kisfiút vagy kislányt, akik valaha voltak… Így hát keresni kezdtem valamit, ami új inspirációt adhat a színházamnak. Varázslatos kutatás volt: úgy éreztem, egy felfedezetlen és lenyűgöző, ismeretlen táj felé tartok.
Úgy döntöttem, olyan utat választok, ahol előttem nem igen járt még bohóc és kicsusszanok a bohóckodás ketrecéből oda, ahol a legkevésbé sem várja senki, hogy ott bohócok felbukkanjak.
A tragikomédia mélységeibe akartam behatolni, megnézni, mennyire elegyíthető a dráma a nevetéssel. Felmérni, mennyire tetszhet egy ilyen jámbor, tétova, zavarodott karakter a kortárs közönségnek – annak a közönségnek, amelyik őrült tempóhoz, végtelen, kaleidoszkóp-szerű események, színek, hangok, „terek és idők” kavalkádjához szokott. Teljesen meg akartam merítkezni ebben a Gogol-i, Beckett-i világban. Azt akartam, hogy a karakterem egyszerre legyen epikus és lírikus, gyengéd és szenvedélyes, bölcs és naiv” – nyilatkozta Slava Polunin, a ma élő legünnepeltebb bohóc, a Slava’s Fools Unlimited alapítója. Snowshow-ját „huszadik századi klasszikusnak” tartják.
Az évek során legendássá vált az előadás, lelkes rajongói a világ minden tájáról követik országról országra, hogy újra és újra megtapasztalják, milyen elmerülni az álmok és a képzelet csodás birodalmában, a gyermekkor világában.
Időpontok:
2025. május 30. 15:00
2025. május 30. 19:00
2025. május 31. 15:00
2025. május 31. 19:00
2025. június 01. 15:00
2025. június 05. 19:00
2025. június 06. 15:00
2025. június 06. 19:00
2025. június 07. 15:00
2025. június 07. 19:00
2025. június 08. 15:00
Az új és a régi számok is megtalálhatók honlapunkon. Olvassa online. Ha a nyomtatott változatot szereti, a Nemzeti Magazin megtalálható a Nemzeti Színházban.