Nyugdíj melletti munka és járulékai, adózása 2020-ban

Nyugdíj melletti munka és járulékai, adózása 2020-ban

Egyre többen szeretnének, vagy - sokszor az alacsony állami nyugdíjuk miatt - kényszerülnek rá arra, hogy nyugdíj mellett is dolgozzanak. Mit kell tudni a nyugdíj melletti munkavégzés szabályairól? Mire kell figyelnünk, milyen előnyökkel, vagy milyen hátrányokkal járhat a nyugdíj melletti keresőtevékenység 2020-ban? Hogyan befolyásolja a szolgálati éveket az öregségi nyugdíj melletti munkavégzés? Hogyan változik, mennyivel növekszik az öregségi nyugdíj összege, ha valaki még nyugdíj mellett dolgozik? Mi a nyugdíj-növelés kiszámításának módszere? A Profitline cikke.

 Saját jogú nyugellátás és a szolgálati évek viszonya

A saját jogú nyugellátás mellett folytatott keresőtevékenység időtartama szolgálati időként nem vehető figyelembe. A saját jogú nyugellátás mellett folytatott keresőtevékenységgel szerzett, nyugdíjjárulék-alapot képező kereset, jövedelem összege az öregségi nyugdíj alapját képező havi átlagkereset kiszámítása során nem vehető figyelembe.

Nyugdíj növelése és annak kiszámítása 2020

Az öregségi nyugellátásban részesülő személy - ideértve azt a személyt is, akinek nyugellátása szünetel - nyugellátását a sajátjogú nyugdíjasként történt foglalkoztatása, illetve egyéni vagy társas vállalkozóként végzett kiegészítő tevékenysége alapján a naptári évben elért, nyugdíjjárulék-alapot képező kereset, jövedelem összege egytizenketted részének 0,5 százalékával - a jövedelem megszerzését követő naptári év január 1-től - növelni kell.

A nyugdíjnövelés kiszámítása során az a nyugdíjjárulék-alapot képező kereset, jövedelem vehető figyelembe, amely után az előírt nyugdíjjárulékot megfizették.

A nyugdíjnövelést a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv hivatalból állapítja meg a nyugdíjjárulék-alapot képező kereset, jövedelem megszerzését követő naptári év szeptember 30-áig ha kizárólag a Tbj. 5. § (1) bekezdés a) pontja szerinti jogviszonyból származó keresetet, jövedelmet kell figyelembe venni. Egyéb esetben a nyugdíj növelésének megállapítása október 31-ig történik.

Az öregségi nyugdíj megállapítása esetén a kiszámított nyugellátás összegét meg kell növelni a jogosult részére korábban - azóta megszűnt saját jogú nyugellátás mellett szerzett, nyugdíjjárulék-alapot képező kereset, jövedelem alapján - megállapított nyugdíjnövelésnek a megállapítását követő időközi nyugdíjemelések mértékével megemelt összegével, ideértve a korábbi saját jogú nyugellátás megszűnését követő időközi nyugdíjemeléseket is.

Nyugdíjas dolgozók, nyugdíj melletti munkavállalók adózása 2020-ban 

Pozitív változások történtek a nyugdíjasok munkaviszonyban történő foglalkoztatásában 2019 január 1-től: a saját jogú nyugdíjasnak minősülő munkavállalók 2019 január 1-től kikerültek a biztosítottak köréből (a szabályozás csak a munka törvénykönyve szerinti munkaviszonyban foglalkoztatott nyugdíjas munkavállalókra vonatkozik), mely lényegében azt jelenti, hogy a munkaviszonyban álló nyugdíjas dolgozók munkabéréből csak 15% személyi jövedelemadót (SZJA 2020-ban) kell levonni, így a nyugdíjas munkavállalók nettó bére jelentősen nőtt ezzel a módosítással.

Jelentős változás volt mindemellett a munkáltatók számára az, hogy a nyugdíj melletti munkaviszonyban foglalkoztatott dolgozók munkabére után a munkáltatót sem terheli 2019. január 1-től a 19,5% szociális hozzájárulási adó és 1,5 % szakképzési hozzájárulás fizetési kötelezettsége, mely kedvezmény 2020-ban is hozzájárulhat az egyre több nyugdíjas korú dolgozó kedvező adózású alkalmazásához.

Forrás: Profitline

Üzenjen nekünk

Close