A Csányi utca 5. első emeletén található állandó kiállítás csoportos megtekintése 2025. május 23-án.
Csoportunk a földszinten a bejáratnál lévő kávéházban gyülekezett, ahol finom kávét, valamint flódnit fogyaszthattak a vendégek várakozás közben.
A jelentkezők jelentős számára tekintettel, a kiállítást két csoportban tekintettük meg, a földszinti előadóteremből indulva.
Az állandó kiállításnak helyet adó terek – lakások, műhelyek.
Ez a kiállítási rész egy fél évszádon át a 19. század végétől a tragikus 1945-ös esztendőig kalauzol minket.
Az első korabeli bútorokkal berendezett lakás egy a múltszázad fordulóján élő neológ zsidó polgárcsaládnak adott otthont, ahol már a család nyelve a jiddis vagy a német helyett a magyar, de a zsidó ünnepeket és a kóser háztartást szabálya között élik az életüket. Öltözködésükben, világi szokásaikban a pesti polgárság hagyományait követik. Az itt bemutatott család sikeres vállalkozó. Rangját mutatja, hogy több szobája szépen, a kor közízlésének megfelelően bútorozott.
A második lakásban a rabbi szobáját tekintettük meg. A zsidó vallási életben a rabbi az, aki jogosult arra, hogy a zsidó törvényekkel kapcsolatos kérdésekben döntsön.
A következő egységben beleshetünk egy életvidám, fiatal lány – fehérneműkészítő – műhelyébe. Az 1920-ban elfogadott numerus clausus törvény, a zsidóság létszámát a felsőoktatásban országon belüli számarányuknak mértékre korlátozta. Bár sokak számára a szabóság kényszerpálya, ennek ellenére ő elhivatottan áll megrendelői rendelkezésére, annak ellenére, hogy a háború viszonyai között a zsidóságot egyre erősebben sújtó törvények, rendeletek, szabályok szorításában élt.
Az utolsó lakásban egy erzsébetvárosi munkáscsalád szoba konyhás lakásába tekinthettünk be.
A kiállítás megtekintése egy nagyon kellemes kétórás délutáni esemény volt számunkra, még sokáig hallgattuk volna a zsidóság életéről hatalmas tudásanyaggal rendelkező tárlatvezetőnket.